04.04.2025 Komentari: 0

Kako odabrati adekvatnu LED rasvetu za različite prostorije?

Zahvaljujući svojoj energetskoj efikasnosti, dugotrajnosti i mogućnosti prilagođavanja različitim ambijentima, LED rasveta je preuzela primat na tržištu.

Osoba drži sijalicu u ruci

 

Ali ono što kod mnogih izaziva zabunu je veliki broj raznovrsnihLEDrasvetnih tela koja emituju različite vrste svetosti. U ovom tekstu pokušaćemo da razjasnimo osnovne pojmove u vezi sa ovim sijalicama i kako da za različite prostorije odaberete adekvatne LED sijalice.

 

 

Najvažnije karakteristike LED rasvete

 

Vrsta i kvalitet LED osvetljenja se opisuje pomoću tri parametra:

  1. a) temperature svetla,
  2. b) jačine osvetljenja
  3. c)ugla osvetljenja.

Ove karakteristike određuju kako svetlost izgleda, koliko je intenzivna i koja rasvetna tela su najadekvanija za određne prostorije.

 

 

1. Šta je temperatura svetla?

 

Temperatura svetla označava nijansu bele svetlosti koju sijalica emituje, i izražava se u kelvinima (K). Ima veliki uticaj na atmosferu i funkcionalnost prostorije, i zato je važno odabrati odgovarajuću nijansu. Ona može da bude topla, neutralna ili hladna.

 

Topla bela(u opsegu od 2700K do 3000K) je prijatna i umirujuća svetlost, žute ili narandžaste boje, pogodna za opuštanje. Najviše se koristi za spavaće, dnevne idečije sobe, trpezarije, restorane, hotele i slično.

 

Neutralna bela (3500K – 4500K) je najbliža prirodnom dnevnom svetlu i predstavlja balans između toplih i hladnih tonova. Pogodna je za kuhinje, hodnike, kupatila.

 

Hladna bela (5000K – 6500K) je svetlost visoke jasnoće i plavkaste nijanse, jasna, stimulativna i koja podiže koncentraciju. Koristi se u kancelarijama, garažama i radnim prostorijama gde je potrebna što jasnija vidljivost.

 

 

2. Šta je jačina osvetljenja?

 

Jačina osvetljenja (ili intenzitet svetla) pokazuje ukupnu količinu svetlosti koju LED sijalica emituje i izražava se u lumenima (lm). Drugim rečima, ovaj parametar određuje koliko je osvetljenje intenzivno - više lumena znači da je svetlost jača, i obratno.

 

Karakteristično je da rasvetna tela koja koriste LED tehnologiju troše manje električne energije, ali daju jaču svetlost od klasičnih sijalica. Tako na primer, LED sijalica od 8W i klasična sijalica od 60W daju isti broj lumena (oko 800 lm). Percepcija koliko je jaka svetlost zavisi i od ambijenta i veličine prostorije. Tamniji zidovi i visoki plafoni “upijaju” više svetla i zahtevaju jače osvetljenje.

 

 

3. Ugao osvetljenja

 

Različite LED sijalice imaju različite uglove osvetljenja, što utiče na način na koji se svetlost raspoređuje u prostoru. Ovaj ugao se meri u stepenima (°) i određuje koliko široko ili usko svetlosni snop osvetljava neki površinu. U LED rasveti se koriste sledeći uglovi osvetljenja:

 

Uski fokusirani uglovi (15°–40°) - usmerena svetlost koja se najviše upotrebljava prilikom osvetljavanja određenih elemenata poput umetničkih slika, vitrina, arhitektonskih detalja, i slično.

 

Srednji uglovi (45°–80°) - karakteristični su za ravnomernija osvetljavanja koja se koriste u stambenim prostorijama, kancelarijama, restoranima, itd.

 

Široki uglovi (90°–120°) pokrivaju veću površinu, a svetlost je mekša i prirodnija, sa manje senki. Koristi se za svakodnevnu rasvetu u sobama, hodnicima i radnim prostorima.

 

Ekstremno široki uglovi ili panoramska rasveta (uglovi veći od 120°) se koriste za plafonsku i industrijsku rasvetu gde je potrebno osvetliti veliku površinu.

 

Štedljiva bela LED sijalica svetli

 

Kako odabrati adekvatne LED sijalice za različite prostorije?

 

Odabir odgovarajuće LED sijalice za određenu prostoriju zavisi od pravilne kombinacije temperature, ugla i jačine svetla. Koja će kombinacija da bude najbolja, zavisi od veličine i namene prostorije. Na primer, za prostorije koje su namenjene za spavanje i opuštanje, preporučuje se topla bela svetlost i niži lumeni (nikako jaka i hladna svetlost), dok je za kancelarije, hodnike i industrijske objekte bolja bela svetlost sa više lumena.

 

Optimalno osvetljenje poboljšava funkcionalnost prostorija, doprinosi uštedi energije, i čini prostor prijatnijim, dok loše odabrane nijanse i jačine povećavaju i nervozu, razdraženost, umor, naprezanje očiju, a mogu da dovedu i do glavobolja i migrena.

 

Hajde sada da pogledamo koje se LED sijalice preporučuju za pojedine prostorije:

 

Dnevna soba

  •  Preporučena temperatura svetla: 2700K–3000K (topla bela)
  •  Preporučena jačina osvetljenja: 1500–3000 lm
  •  Vrste rasvetnih tela: LED plafonske svetiljke, podne lampe, LED trake

 

Kuhinja

  •  Preporučena temperatura svetla: 3500K–4500K (neutralna bela) za glavno osvetljenje, 5000K za radne površine
  •  Preporučena jačina osvetljenja: 4000–6000 lm
  •  Vrste rasvetnih tela: LED plafonske svetiljke, LED paneli, LED trake za osvetljavanje radnih ploča

 

Spavaća soba

  •  Preporučena temperatura svetla: 2700K–3000K (topla bela)
  •  Preporučena jačina osvetljenja: 1500–3000 lm
  •  Vrste rasvetnih tela: Noćne lampe, plafonske sijalice sa regulacijom, LED trake iza kreveta

 

Kupatilo

  •  Preporučena temperatura svetla: 4000K–5000K (neutralna do hladna bela)
  •  Preporučena jačina osvetljenja: 3000–5000 lm
  •  Vrste rasvetnih tela: LED plafonske svetiljke, ogledalo sa ugrađenim LED osvetljenjem

 

Radna soba i kancelarija

  •  Preporučena temperatura svetla: 5000K – 6500K (hladna bela)
  •  Preporučena jačina osvetljenja: 4000–7000 lm
  •  Vrsta sijalica: LED stone lampe, plafonska rasveta sa visokim intenzitetom svetla

 

Hodnici i stepeništa

  •  Preporučena temperatura svetla: 3500K–4000K (neutralna bela)
  •  Preporučena jačina osvetljenja: 1000–3000 lm
  •  Vrsta rasvetnih tela: LED plafonske svetiljke, zidne LED lampe, senzorska LED svetla

 

VIše različitih LED sijalica

 

Završne reči

 

LED rasveta je odavno postala standard u našim domovima, poslovnim prostorima, tržnim centrima i industrijskim objektima. Stare klasične sijalice sa volframovom niti (w) gotovo da više i ne postoje. Za razliku od njih, za LED sijalice je karakteristično da postoji mnogo vrsta i tipova koje daju različite jačine i nijanse svetlosti.

 

Ponekad je kupcima teško da odaberu onu koja će im najviše odgovarati. Ali, prodavci uspecijallizovanim radnjma će rado pomoći i pružiti savet pri biranju najadekvatnije, a nije na odmet da se i sami kupci informišu, da bi znali šta da traže.

 

Nadamo se da smo vam ovim tekstom pomogli pri izboru adekvatne LED rasvete za vaš dom. A ako imate savet ili iskustvo sa ovom vrstom rasvete, podelite ga sa nama u komentarima. Unapred hvala.

 

Povezane teme:  

Komentari(0) Napiši komentar

Ostavi komentar